Baskicko je autonomní společenství ležící na severu Španělska mezi Pyrenejemi a Baskickým zálivem. Místní obyvatele Baskové se odlišují od svých sousedů geny, zvyky a také svým jazykem-baskičtinou, která se nepodobá žádnému dalšímu evropskému jazyku. Cestovatele překvapí nepřeberné množství forem, kterými se zde dokáže prezentovat příroda, kontrastem mezi mořem a horami, plážemi a jezery, mezi rybářskými vesničkami a kosmopolitními městy. Baskicko nabízí návštěvníkům poutavou a nevšední historii, gotické, barokní a klasicistní památky, světoznámá umělecká díla. Cestovatelé, kteří znají i jiné části Španělska, si při návštěvě Baskicka připadají jako v jiné zemi. To, co mají Baskové společné s ostatním Španěly, je láska k jídlu a pití. Tradice „TAPEO (jít na jednohubky)“, která je rozšířená po celém Španělsku, vznikla právě tady. Při návštěvě baskických tapas barů se aktivují všechny vaše smysly. Nepřeberné množství tapas a jejich vizuální a chuťové provedení uchvátí každého návštěvníka a po přípitku vínem Rioja či méně alkoholickou Sidrou bude jeho srdce navždy patřit tomuto regiónu. Zájezd koncipovala hispanistka Mgr. Silvie Suchomelová.
Program zájezdu:
V sobotu 21. června sraz účastníků ve 04.00 hodin v odletové hale Letiště Václava Havla (spojovací chodba mezi Terminály 1 a 2, pult pro cestovní kanceláře vedle chodu J), odlet pravidelnou linkou KLM. Předpokládaný přílet do města Bilbaa v 11.15 hodin a přesun autobusem do města San Sebastián.
SAN SEBASTIÁN, město, které je nazýváno perlou španělského severu, místní pro něj používají raději baskický název města Donostia. Čeští cestovatelé často říkají, že jim San Sebastián připomíná Karlovy Vary, které dostaly moře… Srovnání se jistě nabízí, krásné promenády, parky, stavby z přelomu 19. a 20. století z období známého jako „Belle EPOQUE“ a je zde ještě jedno velké pojítko, obě města každoročně hostí prestižní mezinárodní filmový festival. Na seznámení se San Sebastiánem není nic lepšího než vyjížďka na kopec Monte Urgull s výhledem na celé město a známou zátoku ve tvaru půlměsíce „La Conchu“. V podvečerních hodinách pak poprvé ochutnáme baskickou kuchyni. Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu v centru San Sebestián.
V neděli 22. června navštívíme starou část města SAN SEBESTIÁN. Město bylo založené ve 12. století králem Sanchou IV. V romantických uličkách starého města najdeme tzv. kostel „chudých“, kostel sv. Vincenta, který je příkladem pozdní baskické gotiky a jeho rivala, kostel „bohatých“, barokní baziliku sv. Marie. Dominantou staré části města je pak neogotická katedrála „Bon Pastor“ se svou 75metrovou věží, dále pak budova staré radnice v parku Aldereli Eder, náměstí „Plaza de la Constitución“, jehož největší raritou jsou očíslované balkóny, protože náměstí bylo, mimo jiné, využíváno k představením španělských býčích zápasů, koridy. V podvečerních hodinách navštívíme muzeum baskické kultury San Telmo. Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu v centru San Sebestián.
V pondělí 23. června výlet do ZUMAYA a FLYSCH. Poznáme pobřeží severního Španělska, rybářskou vesnici Zumaya a z moře budeme obdivovat geologický útvar Flyš, sedimentární horninový komplex. Obrovský geopark, který nemá ve Španělsku obdoby. Odpoledne navštívíme venkovní muzeum Chillida Lecu s díly oceňovaného sochaře Chillidy, který se ve městě narodil a jehož díla najdeme také v Paříži, Washingtonu či Dalasu. V podvečer se s místními zapojíme do oslav svátku sv. Jana, třeba sledováním typického tance na náměstí „Plaza de la Constitución“. Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu v centru San Sebestián.
V úterý 24. června přesun do PAMPLONY, dějiště jednoho z nejpopulárnějších španělských svátků San Fermína, patrona autonomního společenství Navarra. Současné moderní oslavy začínají vždy 6. července v pravé poledne slavným vystřelením světlice na radničním náměstí přímo z balkonu radnice (“el chupinazo”). Nesmí chybět tradiční pokřik: “Pamploneses, Pamplonesas, ¡Viva san Fermín! Gora san Fermin!” (“Pamploňané, Pamploňanky, ať žije svatý Fermín!”). Vše končí na stejném místě 14. července o půlnoci rozlučkovým popěvkem: “¡Pobre de mí, pobre de mí, (“Já chudák, já chudák”). Povinou zastávkou v Pamploně je návštěva oblíbené kavárny spisovatele Ernesta Hemingwaye, slavné Café Iruna. Odpoledne nás čeká emblematické poutní místo Puente de la Reina, místo, o kterém se zmiňuje i první průvodce po svatojakubské cestě Codex Calixtinus, v tomto místě na Svatojakubské cestě se spojují dvě poutní cesty, Aragonská a Francouzská a dále pokračují jako jedna až do samotného Santiaga de Compostela. Tento den nesmíme vynechat perlu románské architektury vesnici Stella se stavbami jako Palác Navarských králů, klášter sv. Petra z Rúy a portál sv. Michala. Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu v centru Vitorie.
Ve středu 25. června návštěva hlavního města Baskicka města VITORIA, které návštěvníka překvapí svojí architekturou a jehož katedrála Panny Marie Vítězné byla zapsána do památek Unesco. Odpoledne poznáme středověké romantické městečko Laguardia, které se nachází uprostřed vinařské oblasti La Rioja Alavesa, shlédneme také známé sklepy „BODEGAS Márquez de Riscal“, dílo kanadského architekta Franka O. Gehry. Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu v centru Bilbaa.
Ve čtvrtek 26. června prohlídka největšího města a administrativního centra Baskického společenství BILBAO, jehož hlavní náměstí se jmenuje Plaza Nueva (známá také jako Plaza Barria) a bylo vybudováno v neoklasicistním stylu. Je obklopené je oblouky, tzv. cuevas. V hlavní budově, která byla dříve sídlem provinční vlády, se aktuálně nachází Královská akademie baskického jazyka. Než se naplno necháte pohltit čtvrtí Casco Viejo, zastavíme se před místní radnicí. Sídlí na místě bývalého kláštera sv. Augustína, který byl zničen během první karlistické války. Elegantní, ale přitom výraznou a stylově různorodou budovu poznáte i podle sochy „The Alternative Ovoidu“ situované před vchodem, jehož autorem je Jorge Oteiza. Pro milovníky tržiště zde bude Mercado de la Ribera, nacházející se v bezprostřední blízkosti řeky Nervión. Trh spatříte už zdálky. Není divu, protože se jedná o největší krytý trh v Evropě. Za jeho branami najdete všehochuť produktů: od čerstvých ryb a masa až po pečivo. Samozřejmě neopomeneme návštěvu Muzea Guggenheim, které bylo otevřeno v roce 1997. Od té doby poutá svou pozornost nejen absolutně unikátním exteriérem a neodmyslitelnými maskoty (12,4 metru vysokým, v květech obaleným Puppy a 9metrovým pavoukům zvaným Maman), ale hlavně svými sbírkami, které zahrnují umělecká díla významných umělců druhé poloviny 20. století, mj. Andyho Warhola, Rosenquista, Rauschenberga, de Kooninga, Antoni Tàpiese a dalších. Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu v centru Bilboa.
V pátek 27. června výlet přes San Juan de Gaztelugatxe (jen z vyhlídky), pobřežní městečko BERMEO, přírodní rezervaci URDAIBAI do města GUERNICA, které smutně proslulo jako první evropské město, jehož civilisté zažili masivní letecký válečný útok. Nálet srovnal město z osmdesáti procent se zemí a zabil téměř 300 lidí. Zničená Guernica se stala symbolem utrpení španělské občanské války a inspirací pro slavné stejnojmenné dílo Picassa. Najdeme zde také budova starého parlamentu se stromem „ Árbol de Guernica“. Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu v centru Bilboa.
V sobotu 28. června dopoledne volno, po obědě v cca v 15.00 hodin transfer na letiště v Bilbao a odlet do Prahy přes Amsterdam. Předpokládaný přílet do Prahy ve 23.15 hodin.
Cena 45 600 Kč pro členy Uměleckého klubu, Klubu přátel GHMP, Klubu přátel Stavitelů katedrál a Klubu Academia a cena 46 890 Kč pro ostatní zájemce zahrnuje letenku (cena zahrnuje volnou váhu zavazadel 1PC/23 kg za osobu, přepravu kabinového zavazadla do 8 kg zdarma) letem do Bilbaa a zpět (pravidelná linka letecké společnosti KLM), veškeré náklady spojené s autobusovou přepravou, místního průvodce v San Sebestiánu, ve Vitorii a v Bilbaa (místní průvodce v těchto městech je dle místních vyhlášek povinný a skupiny se nesmí bez něj organizovaně pohybovat po těchto lokalitách), 3x ubytování se snídaní ve čtyřhvězdičkovém hotelu v centru San Sebastián, 1x ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu se snídaní v centru Vitoria, 3x ubytování se snídaní ve tříhvězdičkovém hotelu v centru Bilbaa (pokoj pro 2 osoby se snídaní s koupelnou a WC). Příplatek za jednolůžkový pokoj činí 9 700 Kč. Dále je v ceně zahrnuto zdravotní a cestovní pojištění, osobní audio-guide systém a výklad hispanistky-historika umění.
Pojištění storna zájezdu lze sjednat za příplatek 620 Kč; připojištění Covid plus lze sjednat za příplatek 390 Kč.
Cena nezahrnuje částku za místní MHD a místní taxy. Vstupné nutno uhradit z vlastních prostředků (výdaje cca 50 Eur).
Vstupné za časové vstupenky ve výši 50 EUR/osoba (v případě věku nad 65 let 40 EUR/osoba) vybere průvodce na srazu na letišti při odbavení, společně s částkou na spropitné za služby ve výši 40 EUR/osoba. PROSÍME OBĚ ČÁSTKY PLATIT ZVLÁŠŤ, DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.
Zájezd je koncipován pro maximální počet 30 klientů.