26. až 28. dubna 2019
Za středověkými cisterckými kláštery Dolních Rakous

Spolková země Dolní Rakousy disponuje třemi pozoruhodnými cisterckými kláštery Zwettl, Lilienfeld a Heiligenkreuz, reprezentujícími i přes pozdější přestavby vývoj sakrální architektury v pozdně románském a raně gotickém období. Kláštery se vyvíjely kontinuálně a jsou dodnes živé.

Vedle toho uvidíme další významné středověké památky v historických jádrech měst Weitra (Vitoraz) a v dvojměstí Stein a Krems (Kremže). V Kremži mj. navštívíme městský hrad Gozzoburg, který dal postavit rychtář Gozzo, jeden z nejvýznamnějších rakouských podporovatelů vlády českého krále Přemysla Otakara II., jakož i gotický dominikánský klášter, v němž dnes sídlí městské muzeum.

Dále si prohlédneme benediktinský klášter Göttweig, který vznikl již v 11. století, byl ovšem po požáru v roce 1718 přestavěn a představuje skvělou ukázku rakouského baroka. Projdeme také historické jádro dnešního administrativního centra Dolních Rakous, města St. Pölten, v konventu řádu augustiniánů-kanovníků v Klosterneuburgu shlédneme mj. mimořádnou raně středověkou památku z 12. století: honosný zlatem a emailem zdobený verdunský oltář.
A čekají na nás také hrad Dürnstein, kde byl v roce 1192 vězněn anglický král Richard Lví srdce, případně hrad Hinterhaus ve Spitzu.

Ubytování je zajištěno v městečku Spitz v nádherné krajině dunajské soutěsky Wachau, ve stylovém hotelu Mariandl. Wachau je jednou z nejproslulejších rakous-kých vinařských oblastí, o čemž se budeme moci přesvědčit ve Spitzu při večerním posezení ve vinném sklepě.

V pátek 26. dubna: Odjezd v 6.00 hodin z autobusového nádraží Roztyly – stanoviště č. 7 po trase Tábor – Třeboň – Gmünd – Weitra/Vitoraz – krátká prohlídka městečka – cistercký klášter Zwettl/Světlá (založen roku 1138 Hadmarem I. z Kuenringu) – prohlídka, oběd – Dürnstein, zřícenina hradu nad Dunajem u Wachau (zakladatelem Hadmar I. z Kuenringu před rokem 1138, v roce 1192 zde vězněn anglický král Richard Lví srdce) – výstup na hrad a prohlídka městečka – dojezd do dvojměstí Krems an der Donau/Stein – prohlídka Stein, kde bude také večeře – Spitz an der Donau. Ubytování v hotelu Mariandl.

V sobotu 27. dubna: Po snídani prohlídka města Krems, včetně prohlídky muzea v dominikánském klášteře a městského hradu Gozzoburg, oběd, návštěva benediktinského kláštera Göttweig a oběd, cistercký klášter Lilienfeld (založen roku 1202 Leopoldem VI. Babenberským) – prohlídka – St. Pölten – krátká prohlídka historického jádra města a jeho barokní architektury – návrat do hotelu ve Spitz – večeře (obložený talíř) ve vinařství Özelt na náměstí u kostela, skvělá místní vína (zejména Grüner Veltliner a Riesling), nocleh.

V neděli 28. dubna: Po snídani odjezd – cistercký klášter Heiligenkreuz (založen roku 1133 Leopoldem III. Babenberským) – prohlídka – klášter augustiniánů-kanovníků Klosterneuburg (založen rovněž Leopoldem III. Babenberským roku 1133 z kapituly, zřízené již roku 1114) – nejprve oběd, pak prohlídka (delší návštěvnický okruh) – zejména proslulý Verdunský oltář z roku 1181 – přes Znojmo zpět, večeře cestou na dálnici (motorest Pelikán). Návrat okolo 22.00 hodin na Praha-Roztyly.

Cena: 4850 Kč pro členy Uměleckého klubu, Klubu přátel Academia, Klubu přátel Stavitelů katedrál a Klubu přátel GHMP, pro ostatní zájemce 4980 Kč. Cena zahrnuje dopravu zahraničním autobusem, 2x ubytování se snídaní ve tříhvězdičkovém hotelu v městečku Spitz (pokoj pro 2 osoby s WC a koupelnou; příplatek za jednolůžkový pokoj činí 940 Kč), odborný výklad, kompletní zdravotní a cestovní pojištění a osobní audio-guide systém. Pojištění storna zájezdu je možné sjednat za příplatek 290 Kč za osobu. Vstupné do objektů, muzeí a galerií nutno uhradit z vlastních prostředků (výdaje přibližně 60 eur).

2018-05-09T17:28:36+00:00