Vídeňská Albertina připravuje ve spolupráci s pařížským Musée Marmottan rozsáhlou monografickou výstavu Clauda Moneta (1840–1926), hlavního představitele francouzského impresionismu. Na výstavě bude představena umělcova tvorba od realistických počátků přes nejvýznamnější impresionistická plátna až k pozdním dílům ze Giverny, ve kterých se postupně odděluje světlo a barva od předmětů. Především na krajinomalbách zachycujících normandské útesy, pobřeží Seiny nebo jezírko s lekníny budeme moci pozorovat proměnu světla a barev v souladu s transformací přírody a atmosférických jevů, které Moneta fascinovaly.

Galerie Belvedere připomene 100 let od úmrtí Egona Schieleho (1890–1918) na španělskou chřipku. Na výstavě budou prezentovány nejnovější poznatky týkající se kreseb i maleb, které rakouská instituce vlastní. Schiele ve své tvorbě navázal na Gustava Klimta a postupně si vytvořil osobitý styl, díky kterému je dones považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů expresionismu. V roce 1911 působil v Českém Krumlově, odkud pocházela jeho matka, ale kvůli erotickým kresbám a způsobu svého života musel město opustit.

Uměleckohistorické muzeum nabízí velkou výstavu génia severské renesance Pietra Bruegela staršího (ca 1525/30 – 1569), která má být připomínkou 450 let od malířova úmrtí. Po mnoha letech se ve Vídni setkají obrazy zapůjčené z celého světa a prakticky bude představeno celé jeho malířské dílo. Bruegela vnímáme jako skvělého malíře brabantského venkova a ctíme jej jako originálního krajináře, který dokázal vystihnout atmosféru krajiny a zachytit její proměnu s ohledem na roční dobu. Pro svoje současníky však byl Bruegel někým jiným: považovali ho za zmrtvýchvstalého Hieronyma Bosche. Ráj a peklo, triumfy kostlivců nad živými, boje andělů s pekelníky jej zajímali stejně jako výše vzpomínané motivy.

V sobotu 17. listopadu odjezd z Prahy v 6.00 hodin z autobusového nádraží u stanice metra Roztyly – stanoviště č. 7., příjezd do Vídně kolem 11.00 hodin a prohlídka výstavy Claude Monet v Albertině. Odpoledne od 15.00 hodin prohlídka výstavy Egon Schiele v Galerii Belvedere. Noc ve čtyřhvězdičkovém hotelu ve Vídni.

V neděli 18. listopadu v 10.00 hodin prohlídka výstavy Peiter Bruegel starší v Uměleckohistorickém muzeu. Odpoledne vlastní program. Odjezd z Vídně v 17.00 hodin, příjezd do Prahy kolem 21.30 hodin.

Cena 2980 Kč pro členy Uměleckého klubu, Klubu přátel Academia, Klubu přátel Stavitelů katedrál a Klubu přátel GHMP, pro ostatní zájemce 3150 Kč. Cena zahrnuje dopravu zahraničním autobusem, 1x ubytování se snídaní v čtyřhvězdičkovém hotelu ve Vídni (pokoj pro 2 osoby s WC a koupelnou; příplatek za jednolůžkový pokoj činí 600 Kč), odborný výklad, kompletní zdravotní a cestovní pojištění a osobní audio-guide systém. Pojištění storna zájezdu je možné sjednat za příplatek 290 Kč za osobu. Vstupné do objektů, muzeí a galerií nutno uhradit z vlastních prostředků (výdaje asi 33 eur).