13. až 14. dubna 2019
Frankfurt nad Mohanem – výstava Tizian a renesance v Benátkách

Ve Frankfurtu nad Mohanem se bude konat další ze série větších výstav, které se zabývají obdobím renesance. Po výstavě o manýrismu bude galerie Stadel hostit výstavu o době Tizianově, která se bude snažit popsat umění na přelomu 15. a 16. století, kdy se benátské umění malířské dostává na svůj vrchol. Díla rodiny Belliniů, práce záhadného malíře Giorgiona  pak vrcholí v díle Tizianově a jeho mladších následovníků Veronesa a Tintoretta. Pozdní renesance vrcholí koloristickými díly, která dosahují neopakovatelné výtvarné kvality a která oslovila celou tehdejší Evropu.  Galerie Stadel, která nedávno oslavila dvě stě let existence, byla nedávno rozšířena o originální podzemní vestavbu zahradě. Je to instituce, která chová řadu unikátních děl, za všechny uveďme Vermeerova Zeměpisce. Známými díly je i Van Eyckova Madona, Botticelliho portrét Simonetty Vespucci a devatenácté století reprezentuje Tischbeinův portrét J. W. Goetha, mezi antickými ruinami v římské Campagnii . Velmi dobře je ve sbírkách zastoupeno impresionistické malířství, klasická moderna. Kvalitní je i sbírka umění druhé poloviny dvacátého století.

Město Frankfurt nad Mohanem je jedno z říšských měst, kde bylo sídlo soudu, a konaly se zde korunovace. Město je i rodištěm J. W. Goetha a až do druhé světové války mělo zachované historické jádro. Válečné ztráty byly velké a dosud jsou na struktuře města patrné, v části na západ od centra vyrostla za posledních padesát let zcela originální obchodní čtvrť s výškovými stavbami. Ty pak tvoří nové panorama pozorovatelné z levého břehu Mohanu. K věži výstaviště se přidružují mrakodrapy DG Banky a Comerzbank, které s ostatními výškovými budovy tvoří vysokou siluetu, které se s nadsázkou říká německý Manhattan. Zajímavostí pro nás je i Liebigova vila na Muzejním nábřeží, která byla postavena jako soukromé sídlo textilního magnáta z liberecké rodiny Liebigů. Po jeho smrti se stala kulturním stánkem, který dnes chová sbírku sochařských děl od antiky do 19. století.

V sobotu 13. dubna odjezd z Prahy v 6.00 hodin z autobusového nádraží Roztyly – stanoviště č. 7, příjezd do Frankfurtu kolem 13.00 hodin, prohlídka centra města a případné výstavy v Kunsthalle  Schirn, prohlídka katedrály sv. Bartoloměje, radnice s císařskou alegorií a restaurovaných měšťanských domů. Vyhlídka na řeku Mohan a při cestě do hotelu okružní jízda kolem obchodního centra Frankfurtu. Nocleh v hotelu, který je v dosahu centra města.

V neděli 14. dubna ráno odjezd z hotelu v 9.00 hodin, malá cesta s prohlídkou města a zastávka na nábřeží u galerie Stadel. Od cca 10.00 hodin prohlídka výstavy Tizian a renesance v Benátkách, a po prohlídce výstavy návštěva stálé sbírky galerie, která obsahuje díla od středověku do současnosti. Po prohlídce galerie pro zájemce návštěva nedaleké vily Liebig a možnost prohlídky stálé sbírky a příležitostné výstavy. Odjezd z Frankfurtu kolem 14.00 hodin, cesta se zastávkami do Prahy. Příjezd na autobusové nádraží Praha – Roztyly kolem 22.00 hodin, dle průjezdnosti silnic.

Cena 3 490 Kč pro členy Uměleckého klubu, Klubu přátel GHMP, Klubu Academia a klubu Stavitelů katedrál a cena 3 680 Kč pro ostatní zájemce zahrnuje dopravu autobusem, 1x ubytování a snídani ve čtyřhvězdičkovém hotelu v centru Frankfurtu (pokoj pro dvě osoby s koupelnou a WC), příplatek za jednolůžkový pokoj činí 650 Kč, zdravotní a cestovní pojištění, pojištění storna zájezdu je možné sjednat za příplatek 290 Kč, osobní audio guide systém, výklad historika umění. Vstupné nutno uhradit z vlastních prostředků (cca 19 Eur). V ceně není zahrnuta městská taxa, cca 2 Eura/osoba/noc.

2018-11-09T16:00:58+00:00